محل تبلیغات شما

 

سند رسمی سندی است که نزد مراجع دولتی و تحت نظر حاکمیت یا مراجعی که قانونگذار برای تنظیم برخی اسناد در نظر گرفته مثل دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود.
باطل کردن سند

سند مالکیت یکی از مهمترین سند‌های حقوقی به شمار می‌رود، اما گاهی اوقات ممکن است بخواهیم سند مالکیت را ابطال یا اصلاح کنیم که در این صورت باید بر اساس قانون پیش برویم. در این نوشتار از 

مجله دلتا به بررسی نحوه باطل کردن سند رسمی می‌پردازیم.

باطل کردن سند رسمی

یکی از نکات حقوقی مهم در قانون اسناد مالکیت این است که اگر اسناد خدشه‌دار شوند یا نیاز به اصلاح آن‌ها باشد، می‌توان اسناد را به صورت قانونی ابطال و اصلاح کرد.

ابطال و اصلاح سند مالکیت ممکن است بدون حکم دادگاه صورت گیرد که در اینصورت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف است که طبق درخواست مراجع قانونی سند را باطل کند که در اینصورت نیازی به حکم دادگاه نیست و سازمان ثبت اسناد خود وارد عمل می‌شود. مواردی مانند اصلاحات اراضی و تقسیم آن‌ها از این جمله موارد هستند. گاهی اوقات هم باطل کردن سند مالکیت توسط اداره ثبت انجام می‌شود در اینصورت فرد باید به اداره ثبت مراجعه کرده و بدون حکم دادگاه اقدام به ابطال سند کند.

در ماده ۲۵ قانون ثبت، اختیار ابطال یا اصلاح سند مالکیت به هیات نظارت سپرده شده است و بر اساس این ماده «چنانچه در اثر بی‌دقتی و اشتباه نویسنده در سند مالکیت و… اشتباهی رخ داده باشد، چنانچه ثبت دفتر املاک یا سند مالکیت، دارای مغایرت و مخالفت با سند رسمی باشد یا ثبت دفتر املاک یا سند مالکیت، دارای مغایرت و مخالف حکم نهایی دادگاه باشد و همچنین اشتباهاتی در جریان عملیات مقدماتی رخ دهد و در دفتر املاک نیز وارد شود و چنانچه اشتباهاتی در عملیات تفکیکی رخ داده و در دفتر املاک نیز وارد شود، در همه موارد مورد اشاره شده، اصلاح یا ابطال سند مالکیت در صلاحیت هیات نظارت خواهد بود.»

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب 

خرید ملک ورثه‌‌ای و نکات آن را مطالعه کنید.

با 

مجله حقوقی دلتا همراه باشید


deltagoonagoon

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی